Boğa Burcunda Yeniay

Herkese Merhaba,

19 Mayıs 2023, saat 18:53’te Boğa burcunun 28. Derecesinde bir Yeniay gerçekleşiyor. Güneş’le kavuşan Ay’ın gökte bir hükmü olmadığı için; dinlenmek, geleceği ve atılacak adımları tasarlamak, yenilenmek ve tazelenmek için Yeniay zamanları idealdir. Yeni bir iş tasarlanabilir, planlanır ama başlamak için Hilal fazı beklenmelidir. Yani Ay’ı gökte görmek gerekir. 22-23 Mayıs’ı planlayabilirsiniz büyütmek istediğiniz işlerinizi başlatmak için.

 

Yeniay’ın genel özellikleri dışında içine baktığımızda ise;

Boğa burcu verimlilik, güvenlik, realite, somutluk, bakım ve besleme, dünyamız, fiziksel güç ve pek tabi para ile yakından ilgilidir. Yeniay’ı yöneten Venüs’ün de Yengeç’te olması, ortak noktaları olan; beslenme, bakım, güvenlik, birikimlerimize ve yanı sıra aile, vatan, yuva konularına dikkat çekmekte. Venüs ile karşılıklı ağırlamada olması bahsi geçen konuları daha da güçlendirdiği gibi, vatan sevgisinin, aile bağlarının ön plana iyice çıkabileceğini, hatta Venüs ile kavuşan Hekate asteroidi ise kadınların , ailelerde anne, toplumda ise yönlendirme yetisi olan, altını çizmekte. Anneler ön planda olacak gibi, ve kadınlar tabi.

Boğa burcu aynı zamanda sabit niteliğinden kaynaklı alışılmış düzende değişikliği tolere etmekte zorlanacağından kaynaklı bu yeniay etkisi bizlere yenilik ve değişimden ziyade alışılagelen, aşina olduğumuz, konforlu hissettiğimiz, kendimizi güvende hissettiğimiz konuların altını çizecektir. Güvende hissetmek ve konfor alanında olmak kişiden kişiye değişeceği için bunu finansal güçle ölçeklendirmek yerine, herkesin hangi şartta güvende hissettiğini önemsemek gerekir. Kimisi için çok hızlı giden bir sürat teknesi gayet güvenli iken (alıştığı için kullanmaya) , yeni deneyimleyen için tüyler ürpertici olabilir. Bu bağlamda bu Yeniay ile, bireysel hayatlarımızda güvenli hissettiğimiz alana yöneleceğimizi anlıyoruz. Veya yeni bir güvenli alan için eskinin yıkımı da söz konusu olabilir aslında.

Aslına bakarsanız bir savaş alanının ortasındaymışçasına en iyi bildiğimiz sığınağa yönelmekten bahsediyorum. Öyle etkiler alabiliriz ki, sırf güvende kalmak için değişimi reddedebiliriz de bu süreçte. Konu daha çok finansal konular, birikimlerimiz, banka hesaplarımız ile ilgili olacak gibi görünmekte.

Yeniay’a irade açısı ile bağlanan , ve aynı zamanda Ankara’ya göre olan haritanın yükseleni olan Mars ise 29 derece Yengeç burcunda. Sahip olduklarımız, ailevi değerlerimiz, vatanımız ile ilgili bir mücadeleye tanıklık edebiliriz ama bunun kendiliğinden değil kasıtlı olabileceğini aklınızdan çıkarmayın. An haritasının orduları anlatan 9. Evinde bulunan Mars, aynı zamanda kolluk kuvvetlerini, çalışanları da ifade eden 6. Evi de yönetmekte. Yeniay ise siyasetçiler, rakipler, açık düşmanlar, davalar, ülkeler arası protokolleri anlatan 7. Evde gerçekleşiyor.

Yeniay’ın an haritasında Mars ve Neptün’ün orta noktasında olması ise; idealler için mücadele edilen yeni başlangıçları, yenilenmeyi anlatıyor.

Ülke haritasına baktığımızda ise Yeniay , Türkiye’nin parlamento, ittifaklar, doğa olayları, gelecek ile ilgili projeleri ve kitleleri anlatan 11. Evinde gerçekleşiyor. Bu alanlarda yeni başlangıçlar için hazırlıklardan söz edebiliriz ama daha da önemlisi Venüs’ün Pluto üzerinde olması. Pluto, dışlanma, toplum dışına itilme, yıkım, yeraltı ve mafya gibi korkunç ve çirkin yapılarla alakalıdır. Pek tabi güvenlikle ilgili olması da kaçınılmaz. Ve güvenlik kelimesinin bir kez daha altı çizilmekte.

Özetle;

Konfor alanında kalmak, güvende olmak ve sahip olduğumuz maddi manevi değerleri korumak ile ilgili , idealize ettiğimiz inanç ve değerlerimiz için mücadele edebileceğimiz ve bu süreçte kadınların çok önemli rol oynayacağı, aniden ve benzersiz bir yıkımın , yenilenme için tetiklenebileceğini öngörebiliriz önümüzdeki 15-20 günlük süreç içerisinde. Bazılarının feda edileceği, dışlanacağı süreçler de cabası olabilir.

Bireysel hayatlarımızda ise;

  • Finansal durumumuzu gözden geçirmek, yatırımlarımızı değerlendirmek ve sonrası için plan yapmak
  • Evimiz, yuvamız, ailemiz, sevdiklerimiz ve konfor alanımızı güvende tutmak
  • Yeme-içme alışkanlıklarımızı gözden geçirmek, doğal beslenmeye yönelmek
  • İşlerimizi sağlamlaştırmak, acele etmeden ağır ve güvenli ilerlemek
  • İlişkilerde köklenmek ve sağlamlaştırmak için adımlar atmak
  • Doğaya dönmek, kendimizi topraklamak, birkaç gün boyunca gerçekten hayatımızda bize neyin haz verdiğine odaklanarak sonrasında onu elde etmek için adımlar atmak için değerlendirebiliriz.
  • Elbette feda edeceklerimiz de olacaktır.

 

Boğa, Başak ve Oğlak’lar bu etkileri pürüzsüz şekilde alırken, Aslan, Kova ve Akrep’ler için mücadele, Balık ve Yengeç’ler için ise iradelerini kullanarak hedefe ulaşmak söz konusu olacaktır.

 

Sevgilerimle

Selin