NYAD isimli bir film izledim, ve bu film ile gerçek bir kahraman ile tanıştım. Neden mi kahraman? Çünkü tüm yenilgilerine rağmen durmak bilmeyen azmi ile kazanan olduğu için, ve o azmi ile dünyanın herhangi bir yerinde hikayesini izleyen veya okuyan birine ışık olduğu için, çalışmanın ve hırsın ne biricik bir duygu olduğunu gösterdiği için bence kahraman. Ve o bir KADIN KAHRAMAN. İzninizle bir kadın olarak pozitif ayrımcılık haklarımı kullanmak isterim.
Filmi izler izlemez hemen araştırdım elbette doğum bilgilerini, saati belli gibi görünse de çok güvenilir olmadığı için Güneş Doğuşu-Güneş’i 1. Eve çekerek baktım haritasına. Zaten Güneş;
Başarı, benlik, ego, genel sağlık durumu, farkındalık, kendini bilmek demektir. Bu harita biçimi NYAD’ı anlamak için yeterli olacaktır bu bağlamda.
28 derece Aslan Güneş’i, Boğa antisyası ile beraber fiziksel güçle ilgili olarak karşımıza çıkıyor. Güneş’in ışınları altındaki (USB) Satürn ise fiziksel yorgunlukları anlatan 6. Evden ve rakipleri anlatan 7. Evden geliyor. Yani NYAD, fiziksel sorunlar veya yorgunluklar ve dahi yıpranma halini (Satürn Başak’ta) ve rakiplerini benliği, egosu, kendini farkında olma bilinci ile alt edebileceğini-kontrol edebileceğini görüyor . (Güneş görmek) Güneş yönettiği Aslan’da ve bağımsızlık, cesaret, sağlıklı olmak ve gerektiğinde vahşi yanı ile ön plana çıkmakta. Yüzerken yaşadığı Satürn ile ilgili bilinç kaybını da bilinçli ve ayık olmakla ilgili olan Güneş’i ile kontrol edebiliyor.
Birinci evdeki Merkür Başak ise yeteneklerini anlatan 2. Evden ve arkadaşlarını-sosyal çevresini anlatan 11 evden geliyor, ve yeteneklerini tekrar tekrar pes etmeden arkadaşları ile beraber (onlar da pes etmiyor) sergilemekle ilgili olan motivasyonunu ifade ediyor. NYAD hiç pes etmiyor. Tekrarlardan- yeniden denemekten asla yorulmuyor.
Başarısını anlatan 10. Ev yöneticisi Venüs ise yönettiği Terazi’de ve yeteneklerinin ve kişisel gelirlerinin olduğu 2. Evde. Yengeç’teki Uranüs ile kare. Yetenekleri ile ultra bağımsız ve başkalarının çılgınlık diyebileceği bir biçimde 64 yaşında Küba’dan Florida’ya 164 km yüzdü. Ve bir daha kırılamayan bir rekora imza attı.
Sevdiklerini, hobilerini anlatan 5. Evdeki Oğlak Jüpiter’inin Yengeç Mars’ı ile hem karşıt hem de yücelimsel karşılıklı ağırlaması ise, bu muazzam kadının uluslararası sulara ani ve büyük bir imza atacağının nişanesi olduğunu gösteriyor.
Filmi izleyin, seveceksiniz. Ve çok iyi hissedeceksiniz.
Sevgilerimle
Selin

Write a comment