Derste sevgili Hocam Devrim Dölen Gürbak’ı dinliyorken, Güneş-Jüpiter karşılıklı ağırlamasından, Yay-Aslan hattında olunca getirisi olan abartılı, şaşalı görünümden, kibirden bahsetmesi ve Zeki Müren örneği vermesi üzerine, dedim ki “çok da severim Zeki Müren’i, bence üzerine bir sanatçı daha gelmedi. Haritalarımızda da benzer konum varmış. Bakayım neden bu kadar seviyorum?” diye çıktığım yolda, hazır da evde hasta yatıyorum yine bir virüse yenik düştüm (Başak Satürn’ü hastalıklar evi yöneticim olan Oğlak Ay’ıma engelsiz bağlanıyor, beni gören virüs uğramadan geçmiyor yani ).. Neyse ufak bir detaydan sonra (Satürn’üm Başak 😊) konuya döneyim, Paşa’mızın ölüm anı videosuna denk geldim, çünkü her harita çalışmasında mutlaka araştırma yapmalı, incik cıncık ne varsa öğrenmeliyim (Merkür’üm de Yay 😊, Venüs Akrep falan derken stalk benim ata sporum- atalarım da bozkırda aslan stalkluyorduysa demek-stalk gizlice avını izlemek anlamına gelir)
Neyse toparlıyorum;
Ülkemiz için çok önemli bir değer olmasından, gelmiş geçmiş en büyük sanatçımız olmasından da kaynaklı ülke haritamızın aldığı transitler kendi haritası yanında kontrol edilmeliydi.
Gözlemlediğim haritalar;
Zeki Müren natal haritası
1996 yılı profeksiyonu
Sekonder progress
Solar Arks
17 Nisan 1996 tutulması
27 Eylül 1996 tutulması
13 Eylül Yeniayı
1995 Solar Return
Eylül ayı Lunar Return
Ölüm günü olan 24 Eylül 1996 transit harita.

Sonuç:
1) Profeksiyonda 5 evi yükselmiş, yıl lordu olan Aslan Jüpiter’i ise hastalıklardan muzdarip olabileceğini anlatan o yılın 6. Evindeymiş. Kiron karesi ise hasar alabileceğini, Lilith antisyası (bunu normalde önemsemem ama görünce de vurgulamak gerekir diye düşündüm) Öte yandan 5. Evin içerisinde Kuzey Ay Düğümü ise yaşam için dönüm noktası ile ilgilidir ki düğümler ikisi birden ölümü ifade edebilir.
2) Solar arks açısından baktığımızda ise Jüpiter, Ay’ının tam üzerinde ki Ay ve Jüpiter ölümü ifade eden Yengeç burcunun yöneticileri. ASC ise Satürn’ün üzerinde ki Satürn yaşamın sonunu gördüğümüz 4. Evin yöneticisi. Ay, ASC/IC orta noktasında.
3) Progress haritasına gelince ise hem tek başına hem de natal haritasının üzerine koyarak inceliyoruz. Vefat ettiğinde Ay 15 derece Balık burcunda ve yaşamın sonunu anlatan natal 4. Evden geçiyor. Düğümler ise ASC lordu olan Mars’a partil kare. GAD ölümü ifade eden Ay/Jüpiter orta noktasına yaklaşan 1 orb ile bağlı. İyileşme ve tedaviyi anlatan 12. Ev yöneticisi Venüs ise exact karşıt bu orta noktaya.
Kendi içinde incelediğimizde ise sekonder progress haritamızı; ölüm zamanı IC ve MC burç değiştirmiş ki bu çok anlamlıdır ilerletimlerde, ASC yücelim yöneticisi Mars, Güneş’ten yanık ve 8 evdeki (hayatta kalmak) Jüpiter’den partil karşıt açı alıyor. Güneş ise Kiron ile partil kare, yaşamsallığı hasar almış. Fakat buradan anladığımız vücut zaten ölüm yoluna girmiş gibi, o gün ilaçlarını almayışı ve fazla heyecanlanması tetik olmuş sadece.

4) 18 Nisan 1996’da 28 derece Koç burcunda bir Güneş tutulması gerçekleşiyor, ve paşamızın Ay’ına ki Ay ölümle birebir ilgili, 6. Evinden karşıt aşı ile partil bağlanıyor. Aynı tutulma ülkemiz haritasının 11. Evinde gerçekleşiyor , yöneticisi Mars 18 derece Koç’tan ülkemizin sanatçılarını anlatan 5. Evdeki Venüs’üne 150 lik açı ile bağlanan Kiron’unu tetikliyor.
5) 13 Eylül 1996’da ise bir Yeniay gerçekleşiyor 20 derece Başak burcunda, ve Paşamızın yaşam sonunu anlatan 4. Ev yöneticisine pürüzsüz bağlanıyor.
6) O yıl ki Solar Return haritasında ise natal 8 evi yükselmekte, Fakat yöneticisi Merkür hastalıkları ve yıpranmayı anlatan 6. Evde, ve Satürn’de kare açı açıyor. 8 ev hayatta kalmak demek olsa da 10. Evdeki Satürn-toplumun gözü önünde- yok edici açısı ile yaşama tutunamıyor. Aynı haritada ASC ve IC yöneticisi Merkür, Kuzey Düğüm dispozitörü Oğlak Venüs’ü ile antisya. (Yine KAD, düğümlerinin ikisinin de ölümle alakalı olabileceğini ifade etmiştim.) Merkür Yay burcunda exil, Jüpiter ile kavuşumda, ölüm evden uzakta, yabancıların içinde geldi. Merkür’e yok edici açı ile bağlanan Satürn ise yalnız değil, Kiron antisyası ile geliyor. Sevmiyorum ben bu Kiron’u ya, “Yaralı Şifacı” demeyi bir bıraksanız mı artık?
7) Lunar Return de ise Ay i IC’ye yapışmış durumda. 4. Evin yaşamın sonu olduğunu söylemiştim. 4 ev yöneticisi Venüs ise ASC’de, düğümlere uyumlu açı yapıyor. Ölüm geliyorum demiş ki süreç sahnede başlamış; Venüs (Sanat) Aslan (Sahne-Işıklar-Güneş)
8) Vefat ettiği gün ise Ay Kova burcunda, natal haritasının 4. Evinde. Ay ve 4. Ev ölümle ilgilidir evet. Güneş ise Güney Düğümle kavuşumda. Günün transit Jüpiter’i ise Oğlak burcunda mekânsız , Paşa’mızın ASC sine kavuşumda, Venüs 18 derece Aslan’da 8. Evden Progress 18 derece Kova Güneş’ine karşıt, Boğa Kiron’a kare.
Ve sıkı durun bu 18 derece Aslan ülkemiz haritasındaki Venüs’e kare. Bu 18 derece Aslan’ı ben pek sevmiyorum, deprem haritalarında da , riskli olaylarda da hep çıkıyor karşıma. Bunu ayrıca çalışacağım.

Ez Cümle;
Bu ülkeden bir PAŞA geçti, bu ülkeden bir SANAT GÜNEŞİ geçti. Bir daha gelir mi ? Sanmam, böylesi 1000 yılda gelenlerden bana sorarsanız.
Ve evet Astroloji muazzam çalışır. Fakat tahmin yaparken sadece transit haritalardan yaparsanız yanılırsınız. Kabaca bahsettiğim yukarıdaki gibi tahmin çalışmalarında yanılma payınız çok düşer.

Mekanın cennet olsun PAŞAM.

Şimdi Uzaklardasın….

Saygı ile
Selin