Herkese Merhaba,
10 Şubat 2023 Cumartesi saat 01.58’de Kova burcunun 20. Derecesinde bir Yeniay gerçekleşiyor. Yeniaylar yeni başlangıçlar için temelleri ve nedenleri oluşturur. Her ne kadar Ay’ın yenisinde yeni bir işe başlanmasa da planlar yapılabilir, eskiye bir çizgi çekilip tazelenme fırsatları değerlendirilebilir. Ay, geçmişi ifade ederken, yenilik-tazelik ve gelecek ile ilgili Güneş tarafından yanıktır, ve artık geçmişi bırakıp geleceğe adım atma anıdır.
Yeniay Kova burcunda gerçekleşiyor ve bu burcun doğasını gerçekleştiriyor. Kova;
Sosyal sistemler, sosyal sınıflar, kitle iletişimi (televizyon-sosyal medya-internet) , toplum mühendisliği, topluluklar, gruplar, çeteler, durdurulamayan doğa olayları, bilginin bir potada toplanması, bilim, asiler ve isyanlar, kongreleri kooperatifler, bir ülkenin parlamentosu, tarikatlar, takım sporları ve tehlike içeren sporları ifade eder.
An haritasında Akrep yükselmekte ve Mars haritanın evine konumlanmış ki Yeniay da yine 3. Evde gerçekleşiyor. Bu da ülkedeki tabu konuların çok konuşulacağını hatta bu konularda yeni düzenlemeler getirilebileceğini ifade eder. Halkın “vatan, inanç, etnik köken ve kimlik” benzeri tabu konularındaki değişimleri, bu değişimlerin kitle iletişim araçları ile sıkı entegrasyon çalışmalarını izleyebiliriz.
An haritasında 3. Ev ise bir kez daha “İletişim” kelimesinin altını çizerken, yollar, sokaklar, şehirler, eyaletler, ithalat, iletişim ağı, anadil, komşu ülkeler gibi konuları da vurgulamakta.
ASC yöneticisi Mars, Venüs ile kavuşumda. Yakın komşularda yaşanacak savaş veya saldırıların bizi de etkileyebileceğini, yanı sıra bizim yakın komşularımızda olan olaylarla ilgili olarak aktif rol alabileceğimizi ifade ediyor olabilir.
Yeniay’a Uranüs karesi var ki an haritasında 7 evden geliyor. Bu da olası bağımsızlık hareketlerine gelecek beklenmedik tepkileri ifade ediyor olabilir.
Dispozitör Satürn ise iklim, muhalefet, emeklilik, vatan algısı, tüm kaynaklar, mekanlar, yer-yeraltını ifade eden 4. Evde ve Balık burcunda konumlanmış. Venüs ile karşılıklı ağırlamada ki Venüs de 7 evden ve 11 evden geliyor. Satürn, Jüpiter ile de iradi açı ile bağlı ki bu da bu Yeniayı bireyselden daha çok toplumsal etkileri ile hissedeceğimizin altını bir kez daha çiziyor.
Tüm bunları bir araya getirdiğimizde ise;
– Şehirlerin yönetimleri ile ilgili ki seçim dönemindeyiz bu çok normal, değişimler ve yeniliklerle ilgili kitle iletişim araçlarının çok fazla kullanılacağını, belki daha evvel tecrübe etmediğimiz reklam-tanıtım yollarının hayatımıza gireceğini öngörebiliriz.
– Yollarda ve sokaklarda isyanları, asiler ve çeteleri izleyebiliriz ki çok sert tepki alacaklarını ve kargaşaya sebep olabileceklerini söyleyebiliriz.
– Vatan algısındaki değişimi konuşacağız veya hepimiz için tabu olan vatanımızın şehirlerindeki yeni yapılanmaları-planlamaları-değişiklikleri dinleyeceğiz iletişim ağlarında.
– Cep telefonu, internet kullanımı vb iletişim araçları ile ilgili yeni vergiler ve ödemeler söz konusu olabilir.
– Sınavlarla ilgili düzenlemeler, evden girilebilen yeni sınav modelleri konuşulabilir. Kendi anadillerinde sınavlara tabi tutulabilecek mültecileri, sığınmacıları ve bu konudaki düzenlemeleri bekleyebiliriz.
– Askerlikle ilgili düzenlemeler, askerlik sistemi ile ilgili yenilikler beklenebilir. Emekli olan-edilen askerler konuşulabilir.
– Emeklilik ile ilgili yeni düzenlemeler konuşulabilir.
– Durdurulamayan doğa olaylarını (üzülerek ifade ediyorum-ve hiç istemiyorum) yine deneyimleyebiliriz. Depremler önemli bir gündem olarak çıkabilir karşımıza. Olası bir olayda köprüleri, kanalları, geçişleri ve limanları konuşacağız.
– Kanallar, köprüler, limanlar ve geçişlerle ilgili yeniden gündeme gelecek eski düzenlemelerden ve kararlardan bahsedebiliriz.
– Eğitim ile ilgili yenilikleri de bu Yeniay’ın tetikleyeceğini düşünüyorum. Kova’nın doğasında “bilginin kaynağı” olma halinden bahsedebiliriz, ve ülke haritamızın lise ve yüksek öğrenimini anlatan 9 evinde gerçekleşen bu Yeniay, ilk öğretimi ifade eden 5. Eve de yansıyor. Tüm eğitim seviyelerini ve kurumlarını ilgilendiren değişimin habercisi olabilir bu Yeniay.
– Bu Yeniay’ın Astroloji Eğitimleri ve Astroloji’nin kendisi ile ilgili düzenlemelerin de habercisi olabileceğini söyleyebiliriz.

Özetle, bu Yeniay’ı 3 kelime ile anlat derseniz bana;
İsyan, kitle iletişimi ve sokaklar derdim. İki de şöyle kelam ederdim;

Sınırların hapishanen değil, koruma kalkanındır. Sınırlarını fark edeceksin.

Sevgilerimle
Selin