Herkese Merhaba,

8 Nisan 2024 Pazartesi saat 21.20’de Koç burcunun 19. Derecesinde bir Güneş tutulması gerçekleşiyor. Tutulma dediğimizde akla dönüşüm-değişim ve tetikleme gelmelidir. Nelerin değişeceği, dönüşeceği ve hangi olayların tetikleneceği ise bu tutulmada en çok Mars ve Kiron ortaklığından ortaya çıkacak temaları ifade edecek. Bu da bu tutulmayı dinamik, zor, güçlü ve patlayıcı yapar.

Tutulma anında Akrep burcu yükselmekte ve Ankara’ya göre olan haritanın 4. Evinde konumlanmakta olan yönetici Balık Mars’ı Satürn ile kavuşmakta. İkisini beraber gördüğümüzde akla gelen Oğlak etkisi ve bu ikilinin Balık’ta oluşu, akla ilk olarak; mekanlar, yer, yer küre ve su ile ilgili yeri-yerin yapısını etkileyecek olayları tetikleyebileceği geliyor.   12. Eve ve Güney Düğüme yansıyan bu konum iklim değişikliklerinin etkisi ile tüm toplumları-kollektifi etkileyebilecek su olaylarının tetiklenmesini ifade edebileceği gibi yer altı sularıyla ilgili konuları, yer çökmelerini-açılan obrukları, deniz depremlerini, adalarda olabilecek sarsıntıları, deniz kazaları, balık sürüleri ile ilgili haberleri düşünebiliriz. Yeni yer altı şehirleri de ortaya çıkabilir.

Tutulma haritanın 6. Evinde Koç burcunda gerçekleşiyor ve Koç burcu;

Yangınlar, mücadele, saldırılar, sporcular, itfaiyeciler, rütbesiz askerler, ülkenin savaşma kapasitesi ve uğradığı saldırıları,  siyasi kurbanlar, siyaset mağdurları, aktif volkanlar, güneş patlamaları, el aletleri ve makinelerle ilgilidir. Aynı zamanda öncüleri, yeni çıkan şeyleri de ifade eder ki tutulmaya dahil olan Kuzey Düğüm de yenilikleri, yeni tecrübeleri ifade eder. Bu durumda daha evvel denenmemiş bir şeylerin denenebileceğini, veya yaşanabileceğini öngörebiliriz. Tutulmaya dahil olan Merkür’ün retro oluşu ise birkaç kez denemeyi, yinelemeyi ifade edebilir. 6. Ev ise ülke çalışanlarını, sınavları, zorunlu askerliği ve toplum düzeni sağlayıcıları ifade eder.

Bu bağlamda ülke çalışanları ile ilgili yeni düzenlemelerin söz konusu olabileceği, emeklilik ile ilgili daha önce denenmemiş yöntemlerin konuşulabileceği (dispozitör emekliliği ifade eden 4’te) zorunlu askerlikle ilgili yeni düzenlemelerin mümkün olabileceğini ifade ediyor olabilir.

Mars’ın Venüs ile karşılıklı ağırlamada olması ise saldırı-savaş gibi konuların altını bir kez daha çiziyor.

Öte yandan 6. Ev hastalıkları da ifade eder ki retro Merkür yeniden karşımıza çıkan bir virüsü de anlatabilir. Sularla ilgili veya yer altı suları kaynaklı olabilecek bir viral rahatsızlığın çocukları da etkilemesi muhtemel ki oldukça hasar verici biçimde hareket edebilir. Bu konuda bir süre çok dikkatli olmalıyız.

Güneş Koç’ta yücelir, bu da ani ve büyük olaylar demektir. Ani ve büyük ama daha evvelden planlanmış, arka planı olan stratejik saldırıları tüm dünyada izleyebiliriz. Hem yöneticisinin hem de tutulmanın 11. Eve yansıması ise durdurulamaz insan ve doğa olaylarının altını bir kez daha çiziyor.

Tutulmayı bu kadar zor hale getiren ise Kiron. Hasar, yaralanma demektir. Bu sebeple bu tutulmanın hasar verici olayları tetikleyeceğini bilmeliyiz. Fakat öte yandan Kiron şifa ile ilgilidir fakat şifanın cerrahi-hasar verilmeli- tarafı daha çok vurgulanır. Bu tutulma yepyeni ameliyat yöntemlerinin sağlıkta yaptığı açılımları tetikleyebilir. Özellikle organ nakli, çoklu organ nakilleri gibi konular gündem olabileceği gibi çoklu sonuçlara sebep olan hastalıkların cerrahi yöntemlerle iyileşmesi gündemi de dilerim ki karşımıza çıkar.

Tutulma ülke haritamızın iktidar, yönetim şekli, irade ve statüsünü ifade eden 10. Evinde gerçekleşiyor ve ülkemizin Kiron’u üzerinde , Kiron-Venüs 150lik açısını tetikliyor. Bu da hasar ve yaralanmaya sebep olabilecek kazaları, hastalıkları, beyin hasarlarını , özellikle ünlüler, sosyete ve çocuklarla ilgili olarak karşımıza çıkarabilir. Dikkatli olmalıyız.

Tutulmanın yöneticisi Mars ise Uranüs’ün üzerinde 10. Evde. Uranüs ile, bir kez daha “İLK” kelimesi vurgulanıyor. Ayrıca Uranüs ayrıksı enerjidir, kaostur ve olayların patlak vermesidir. Ülke yönetimi veya statüsü ile ilgili ilk ve ultra bağımsız bir kararın alınmasını ifade ediyor olabilir. Parlamentoya rağmen, parlamentodan bağımsız kararları izleyebiliriz.

Koç, inisiyatif almak, elini taşın altına koymak, bağımsızlık ve ilklerle, girişimlerle ilgilidir. Çok fazla “ilk” e şahitlik edeceğiz gibi görünüyor, dilerim ki başarı, mutluluk ve sağlık getiren ilkler olsun.

Tutulma ülkemizden gözlemlenmiyor, Kuzey Amerika, özellikle doğu kıyısı için (ABD) çok riskli olayları tetikleyebilir. Ülkemizde ise Malatya-Diyarbakır arası ile Antalya ve Zonguldak’tan ve Marmaris-Rodos arası geçen hatlar , bu şehirleri konuşacağımızı gösteriyor olabilir.

 

Sevgilerimle

Selin