Yıkım, büyük sistemler, yer altı ve madenler, zenginlik, uluslararası saldırılar, toplumdan dışlanma ile ilgili olan Pluto 5 Nisan 1777-27 Aralık 1798 yılları arasında seyahat ettiği ve özellikle bilim ve insanlıkla ilgili çok önemli gelişmeleri tetiklediği Kova burcuna 226 yıl sonra geri döndü. 2044 yılına kadar bu burçta seyahat edecek ve toplumları, jenerasyonları etkileyecek yıkımları, devrimleri, gelişmeleri getirecek.
Peki neler olabilir, hadi bakalım beraber;
– Temeli sağlam olmayan gruplar, ekipler, çeteler yıkılacaktır. Sağlam olanlar ise güçlenecektir. Aynı amacı paylaşan insan grupları, iyi veya kötü, eğer altında bir araya geldikleri çatı, temeli sağlam olmayan bir yapı üzerine inşa edildiyse yıkılacaktır. Buna dernekler, çeteler, cemaatler gibi örnekler vermek mümkün. Tüm topluluklar nasibini alacaktır.
– Teknolojik açıdan devrim niteliği taşıyan gelişmeler beklenebilir. Satürn’ün de Balık’ta olması, özellikle uzayın ve denizin derinliklerinin, yer altının bilinmezliklerinin keşfini getirebilir.
– Teknolojik gelişmeler, medikal araçlar vb aparatlar yoluyla insan bedenini de kapsayabilir, 1532-1553 yılları arasındaki geçişinde yapay el-kol icatları o zaman Satürn İkizler’de ve İkizler vücutta el ve kollarla ilgilidir) , bu geçişte öncelikli tüm organlarla ilgili önemli gelişmeleri ve tedavileri taşıyabilir, çoklu sonuçları olan tedaviler geliştirilebilir. Örneğin ayakların altına yerleştirilen bir aparat ile vücuttaki tüm hasarlı hücreler yok edilebilir, hormonlar düzenlenebilir, diyabet-şeker-tansiyon gibi hastalıklar artık tarihe karışabilir. İnsanlar daha sonra uyanmak üzere koma halinde tutulabileceği sistemler gelişebilir, felç gibi durumlara kesin çözümler getirilebilir. İletişim için sözcükler yerini konuşmadan anlaşmaya bırakabilir. (İkizler bunu beğenmedi) Anne karnında tedaviler gelişebilir, yeni nesil çok daha kusursuza yakın doğmaya başlayabilir.
– Durdurulamayan doğa olayları, özellikle suyun yaratacağı yıkımlar konuşulabilir. Ingress (23 Mart 2023) haritanın ASC lordu Koç Güneş’i 8 evde, 11’den gelen Merkür’le beraber. Bu yangınları, tozları ve toz bulutlarını da gösterebilir.
– 1700’lerde köle ticareti kalkmaya, derebeylikler yerini Cumhuriyet’lere bırakmaya başladı. Bu yıllara döndüğümüzde ise kendilerinden olmayanı dışlayan, sistem dışına iten ve faydalanan tüm toplumların değişimini, dönüşümünü izleyebiliriz.
– Kova, Satürn’ün tek başına yönettiği burçtur, bu sebeple “İnsan-insanın değeri-insancıllık-yaratım” ile tüm burçlardan çok daha fazla ilgilidir. İnsanın değerinin, öneminin vurgulanacağı bir 20 yıl olacaktır.
– Ve “Zaman”, Satürn’ün hakimiyetindeki “Zaman”. Zaman algısı değişebilir, zamanla ilgili olan bilgimiz yıkılabilir, gerçekten ne demek olduğunu veya aslında hiç olmadığını anlayabiliriz. Yaşlanmak ile ilgili önemli gelişmeler beklenebilir.
– Çalışma sistemleri, saatleri, ödeme şekilleri, maaş sistemleri değişebilir.
– Savaşlar biçim değiştirebilir.
– Radyo-televizyon-sosyal ağlar-internet gibi kitle iletişim araçlarında gelişmeler beklenebileceği gibi, savaşların dahi bu platformlara bir biçimde taşınabileceğini düşünebiliriz.
– Takım sporları internet gibi platformlara taşınabilir, belki sporcuların yerine artık avatarları transfer edilebilir.
– Uçak kazalarının artışı ile havayolu şirketleri gözden düşmeye, bazıları yıkılmaya ve yerine daha sağlam sistemlerin gelişine şahit olabiliriz.
– Paranın tek elden yönetimi, kontrolü mümkündür.

Sevgilerimle
Astrolog Selin Yılmaz